گروه صنعتی کرمان خودرو
عناوین مرتبط

مجموعه ای که از آن با نام گروه کرمان خودرو یاد میکنیم با نام صنایع خودروسازی کرمان در دیماه ۱۳۶۹ با اعتقاد به اینکه:

در هر عرصه ای که وارد می شویم از نظر کیفیت در رتبه نخست قرار می گیریم و از نظر سرعت عمل و چابکی نظیر موسسات کوچک اقدام می نمائیم.هر زمان با مشتری مواجه می شویم با تبسم و احترام به دیدگان او نگریسته جلب رضایت او را وظیفه خود می دانیم.

فعالیت خود را در زمینه واردات مدلهای مختلف خودروهای دوو آغاز نمود، پس از استقبال پرشمار و روز افزون مشتریان از محصولات در راستای تحقق اهداف اولیه، جذب سرمایه گذاری خارجی و قرار گرفتن در چرخه صنعت تولید خودرو طرح تولید خودرو در ارگ جدید به اجرا در آمد.

عملیات اجرایی این پروژه عظیم در فروردین ماه ۱۳۷۲ در یکی از محرومترین نقاط کشور در زمینی لم یزرع در قلب کویر که امروزه آنرا بنام منطقه ویژه اقتصادی ارگ جدید می شناسیم آغاز گردید.

علت اصلی انتخاب این منطقه، محرومیت فوق العاده آن بوده است، با این دیدگاه که تاسیس یک کانون اقتصادی باعث ایجاد اشتغال، رونق اقتصادی، محرومیت زدایی، امنیت و در نتیجه جلوگیری از مهاجرت خواهد شد که عملا نیز به این هدف دست یافته ایم.

پس از خرید کارخانجات خودروسازی دوو توسط GM آمریکا، مدیریت جدید "جی ام دوو" به دلیل تحریم آمریکا از ادامه همکاری با شرکت کرمان موتور خودداری نمود و این فرصت جدیدی برای شرکت ایجاد نمود تا صنایع خودروسازی کرمان با دو شرکت بسیار بزرگ اروپائی و کره ای نسبت به توسعه فعالیتهایش اقدام نماید.

این شرکتها عبارتند از شرکت فولکس واگن چهارمین خودروساز جهان و شرکت هیوندای که رتبه هفتم جهان را دارا می باشد. علاوه بر اینها قرارداد نمایندگی انحصاری با شرکت M.A.N آلمان که بزرگترین کامیون ساز دنیا می باشد نیز منعقد گردیده و فعالیتهای اجرایی آن توسط شرکت آورین خودرو که از زیر مجموعه های گروه کرمان خودرو است در حال پیگیری می باشد.

در هر عرصه ای که وارد میشویم:

  • از نظر کیفیت در رتبه ی نخست قرار میگیریم
  • از نظر سرعت عمل و چابکی نظیر موسسات کوچک اقدام مینمائیم

هر زمان با مشتری مواجه میشویم:

  • با تبسم و احترام به دیدگان او نگریسته
  • جلب رضایت او را وظیفه ی خود میدانیم

تاريخچه بم

استان كرمان دومين استان پهناور ايران است. اين استان كه در ناحيه جنوب شرقی كشور واقع شده, بدليل موقعيت جغرافيايی خود دارای منابع طبيعی و جاذبه های زيست محيطی ارزشمندی است. خاك حاصل خيز, معادن غنی و آب و هوای چهار فصل همواره در طول تاريخ چشمهای فراوانی را به سوی اين سرزمين خيره نموده و اذهان بی شماری را در انديشه دست يابی به ثروت بی كران آن به فكر فرو برده است.
شهر بم كه يكی از شهرهای استان كرمان می باشد، از تهران ۱۲۸۳ كيلومتر فاصله دارد و در دشت وسيعی بين دو رشته جبال بارز و كبودی قرار گرفته است. آب و هوای آن در سمت جلگه ای گرم و در نواحی كوهستانی معتدل است. تاريخ قديمی اين شهر با تاريخ شهر قديمی ارگ بم كه بزرگترين شهر خشتی جهان است، درآميخته است. ارگ تاريخی شهر بم، اين بزرگترين بنای خشتی جهان، صنعت گردشگری استان را پر رونق نموده. خرمای لذيذ و دلچسب بم سالهاست كه طعم شيرينش را بر ذائقة دنيا بر جای گذاشته و جهانی از مركبات بی مثالش حظ برده است. اما...
اما با وجود اين همه نعمت الهی، دولت هيچگاه در اين شهرستان سرمايه گذاری مهمی انجام نداده است. تمام خانه ها از خشت و گل و بسيار سست ساخته شده و با يك زلزله همه چيز از بين می رود. در شهر حتی يك تراشكاری ديده نمی شود چه رسد به آنكه صنعتی وجود داشته باشد. طوفان های شن، هر از چندگاهی وزيدن می گيرد و زندگی را تحت تاثير قرار می دهد. حتی يك امكان تفريحی و سرگرمی در اين شهر وجود ندارد. يك راه آسفالته از كنار شهر می گذرد و كاميون های ترانزيت آن هم به دليل ناامنی فقط روزها در آنجا تردد می كنند. بيش از ۵۰% مردم شهر تحت پوشش كميته امداد هستند. در سال ۶۸ بيش از ۱۵۰ مورد گروگانگيری در شهر رخ داده است. زمانی كه به عنوان محل استقرار كارخانجات كرمان خودرو مد نظر قرار گرفت ناامن ترين شهر كشور محسوب می شد.

پس چرا بم انتخاب شد؟

عمليات اجرايی اين پروژه عظيم در فروردين ماه ۱۳۷۲ در شهر بم، يكي از محرومترين نقاط كشور و در زمينی لم يزرع در قلب كوير كه امروزه آنرا به نام منطقه ويژه اقتصادی ارگ جديد می شناسيم آغاز گرديد.
مرحوم ابوالفضل سجادی بنيان گذار و موسس شركت كرمان خودرو، علت اصلی انتخاب اين منطقه را محروميت فوق العاده آن شهر دانستند. با اين ديدگاه كه تاسيس يك كانون اقتصادی باعث ايجاد اشتغال، رونق اقتصادی، محروميت زدايی، امنيت و در نتيجه جلوگيری از مهاجرت خواهد شد كه امروز عملا نيز به اين هدف دست يافته ايم .

Sam Pessian